انواع امنیت

امنیت چیست و انواع امنیت کدام است ؟

بسیاری از افراد و دانشمندان امنیت را نیاز اولیه هر انسانی می دانند. امنیت طبق نظریه این افراد، ابتدایی ترین و همچنین ضروری ترین مورد برای هر فرد در تمامی زمینه هاست . امنیت ملی، امنیت اقصادیف امنیت فردی، امنیت بین المللی و … تنها بخشی از امنیت به شمار می آیند. در ادامه به معرفی برخی از این موارد میی پردازیم : انواع امنیت

انواع امنیت

امنیت بر اساس کاربرد آن به دسته های مختلفی تقسیم می شود. در ادامه به معرفی برخی از این موارد می پردازیم :

امنیت فردی

این نوع امنیت به حالتی گفته می شود که فرد فارغ از ترس و نگرانی از آسیب رسیدن به آبر خود، مال خود، جان و یا حتی از دست دادن آن ها به زندگی خود کی پردازد.

امنیت خانواده

این نوع از امنیت به حالتی گفته می شود که تمام اعضای یک خانواده. برای ایجاد آسایش و رفاه بتوانند هر نوع مشکلی را پشت سر گذاشته. و هر چه سریع تر مواردی که باعث نگرانی و ترس آن ها می شود را برطرف کنند.

انواع-امنیت

انواع-امنیت

امنیت اجتماعی

اصولا بعد از امنیت فری و خانوادگی، داشتن امنیت اجتماعی بسیار مهم است. زیرا افراد برای تحقق و تحکیم امنیت و جایگاه خود ناگزیر عضو گروه های مختلف هستند. این نوع از امنیت نوع و سطحی از احساس اطمینان خاطر است که برای افرادی که در اجتماع و گروه های مختلف عضو هستند نقش مهمی دارد.

امنیت ملی

یکی از مهم ترین امنیت ها، امنیت ملی است. این نوع امنیت در واقع حالتی را نشان می دهد. که ملت فارغ از تهدید از دست دادن تما و یا بخشی از جمعیت، دارایی، یا خاک خود به سر می برند. امروزه در بسیاری از کشور ها پلیس سیاسی یا امنیتی وجود دارد که دلیل ایجاد آن جلوگیری از نفوذ عوامل محرک و ویرانگر و جاسوس به داخل کشور و همچنن سرکوبی کسانی است که از روش های غیر قانونی باعث ایجاد نگرانی و ترس در مردم کشور می شوند.

امنیت بین‌المللی

در این نوع امنیت قدرت‌ها در حالت تعادل به قلمرو یکدیگر به سر برند. این مسئله باعث می شود وضع موجود در خطر نیفتد. هر گاه یکی از قدرت ها از محدوده خود فراتر رود، از نظر قدرت ممکن است امنیت بین المللی در خطر بیفتد.

امنیت اقتصادی

امنیت اقتصادی به حالتی گفته می شود که وضعیت ثابتی از شرایط و ساختار فعلی و افق معلوم و روشنی از آینده است. در این صورت است که جامعه، فرد، سازمان ها و حتی دولت احساس خطر نکرده و به بسیار بهینه می توانند به تولید، توزیع ثروت بپردازند. در واقع می توان گفت جامع هنگامی امنیت اقتضادی دارد. که ثبات در آن جامعه وجود داشته باشد.

امنیت سایبری

با حضور در دنیای مجازی، کاربران آن نیاز به امنیت در این زمینه داند. این نوع امنیت ابتدا نیاز به بالا بردن سطح اگهی و اطلاعات کاربران دارد و سپس امنیت توسط شرکت های معتبر و پلیس سایبری برقرارمی شود.

امنیت سایبری دارای لیستی از دستورالعمل ها است که یک شرکت یا یک فرد برای اطمینان از حفظ اطلاعات  محرمانه خوداز “ICA” خود پیروی می کند(ICA)مخفف کلمات یکپارچگی، محرمانه بودن و در دسترس بودن می باشد.

اگر از امنیت بالا، مورد تایید و مناسبی برخوردار باشید، می توانید خیلی سریع در مواقع اظطراری همانند: قطعی برق، خطاها یا خرابی ها هارد را بازیابی کنید. زیرا اینگونه خوادث میتواند امنیت شرکت را پایین اورده و اطلاعات در دسترس هکر ها قرار بدهند.

دو نکته مهم که امنیت سایبری به آن توجه دارد تداوم تجارت و بازیابی فاجعه است که به نحوی جز اهداف مهم امنیت سایبری به حساب می آید.حال باید این موضوع مورد بحث قرار بگیرد که چرا تدوام تجارت وبازیابی فاجعه برای امنیت سایبری مورد توجه است: زیرا تداوم و استمرار یک تجارت برای بقا و پایداری آن تجارت بحث قابل اهمیتی است در نتیجه بقا یک تجارت مساوی است با بقا یک شرکت که امنیت سایبری آن تجارت را به وجود آورده است.

بازیابی سریع تهدیدها به این معنی است که می توانید مخاطبان خود را در موقعیت های مشکل ساز حفظ کنید.در زبان ساده تر به این معنی است که اگر اطلاعات مهم شما مورد دسبرد هکر عا و رقیب عای شما واقع شد شما با امنیت سایبری میتوانید در کوتاهترین زمان ان اطلاعات را بازگردانده و ازآن حفاظت کنید این تهدیدها در نهایت با سطح امنیت سایبری که در حال حاضر در زیرساخت های دیجیتالی شما اجرا می شود، طبقه بندی می شوند.

امنیت منطقه ای

اگر اطراف یک کشور دچار حمله شود، ممکن است امنیت منطقه ای آن نیز به خطر بیافتد.

کوچک ترین سطح امنیت فری یا جسمی و بزرگترین آن امنیت جهانی است.

اما مهم ترین آن ها امنیت ملی است.

اخبار

امنیتامنیتیایمنیشهر امن

4 دیدگاه

  • سلام وقت بخیر
   الگوریتم های رمزنگاری اغلب اوقات به دو دسته بندی تقسیم می‌شود:
   رمزنگاری متقارن و نامتقارن.
   الگوریتم‌های رمزنگاری متقارن از یک کلید استفاده می‌کند.
   در حالی که رمزنگاری نامتقارن از دو کلید متفاوت اما مرتبط به یکدیگر بهره می‌برد.
   چنین تمایزی هرچند به نظر ساده می‌رسد، اما تفاوت‌های کاربردی بین این دو روش رمزنگاری و نحوه استفاده آنها وجود دارد.

  • سلام وقت بخیر
   اگر برای امنیت سرور وب سایت نیاز به کمک دارید ه نکات زیر توجه کنید :
   1- به‌کارگیری فایروال برنامه وب در سمت سرور
   ۲– انتخاب میزبان وب با کیفیت بالا
   ۳– انتخاب نوع هاست
   ۴– اطمینان از ایمن بودن رمز عبور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button