دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته


دوربین مدار بسته

در واقع واژه دوربین مدار بسته از کلمه انگلیسی closet circuit television یا به اختصار CCTV  گرفته شده است. در معنی لغوی به معنای جعبه جادویی مدار بسته می باشد.

تاریخچه ایجاد دوربین های مدار بسته

نخستین دوربین مدار بسته در سال ۱۹۴۲ میلادی توسط زیمینس آلمان برای پرتاپ موشک های v2 نصب شد.

والتر بروخ که یک مهندس آلمانی بود مسول نصب اولین دوربین مدار بسته بود.

اولین تبلیغ برای دوربین مدار بسته در سال ۱۹۴۹ در آمریکا بود که یک محصول به نام وریکون با ذکر این عنوان که نصب دوربین مدار بسته هیچ نیازی به مجوز دولتی ندارد، تبلیغ خود را سر زبان مردم انداخت.

از آن به بعد از دوربین های مدار بسته در پایگاه های فضای برای بررسی پرتاپ موشک ها مورد استفاده گرفت.

اولین رو نمایی در اماکن عمومی در سال ۱۹۷۳ بود که به منظور پیشگیری از وقوع جرم نصب شد.

به تدریج برخی از شغل ها بخصوص افرادی که کسب و کارشان بیشتر در معرض سرقت بود مانند جواهر فروشی ها، نمایشگاه های اتومبیل، صرافی ها و … به دنبال استفاده از دوربین مدار بسته بودند.

دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته

کاربرد دوربین مدار بسته

مهم ترین کاربرد دوربین مدار بسته در سیستم های حفاظتی است. اما کاربردهای دیگری نیز دارد. مانند کنترل ترافیک، ارتباط های ویدیویی، تصویر برداری نامحسوس و …

انواع دوربین مداربسته

از نظر نوع سیگنال

 • دوربین های آنالوگ
 • دوربین های ip (آی پی تحت شبکه)
 • دوربین های دو منظوره

از نظر شکل ظاهری و کاربرد متناظر

 • دوربین های دام dome
 • دوربین های صنعتی
 • دوربین های مینیاتوری
 • دوربین های مادون قرمز ir
 • دوربین های چرخشی

از نظر قاب و پوشش

 • دوربین های ضد آب قاب بزرگ (پمپ بنزینی)
 • دوربین های مخفی
 • دوربین های قاب فانتزی

دوربین های آنالوگ

نسل ابتدایی  دوربین های مدار بسته  که تنها برای دریافت و ارسال اطلاعات کاربرد داشتند. این نوع سیستم برای ارسال صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می کند.

صدا و تصویر این سیستم به صورت  دو رشته سیم جداگانه بهم متصل است.کیفیت این دوربین ها همانگونه که از نامشان پیداست تابعی از امواج آنالوگ است. امواج آنالوگ همواره در معرض نویز قرار دارد. نویز های مختلف الکترومغناتیسی و نویز های ناشی از نوسانات برق همواره یکی از تهدیدات جدی بر کیفیت دوربین های مداربسته آنالوگ می باشند. به همین دلیل استفاده از کابل ها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر در این نوع دوربین ها تاثیر بسزایی دارد.

مزایای دوربین های آنالوگ

 • قیمت پایین
 • تنوع گسترده در بازار ایران
 • سادگی نصب نسبت به دوربین های دیجیتال

معایب دوربین های آنالوگ

 • کیفیت آنالوگ : کیفیت پایین تر نسبت به دیجیتال
 • امکان نویز پذیری: به دلیل استفاده از سیستم آنالوگ
 • هزینه بالای سیم کشی
 • ارتباط بیسیم با کیفیت پایین و نا امن

دوربین های آی پی تحت شبکه

دوربین های ip نسل جدید دوربین های مداربسته هستند. امروزه بازارهای جهانی تمایل زیادی به دوربین های دیجیتال نشان داده است. این دوربین ها همانگونه که از نامشان پیداست از امواج کاملا دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده های تصویر و صدا استفاده می کنند.

مزایای دوربین های آی پی

 • کیفیت بالای تمام دیجیتال
 • امکان استفاده بهینه از کابل های ارتباطی
 • امکان ارتباط بیسیم با امنیت و کیفیت بالا
 • امکان ارسال همزمان تصویر،صدا و برق در بستر شبکه

معایب دوربین های آی پی

 • قیمت بالای دوربین ها
 • محدودیت پهنای باند

دوربین های تحت شبکه ارتباط نزدیکی با شبکه جهانی اینترنت دارند. می توانند از شبکه داخلی به شبکه اینترنت متصل شوند و یا حتی مستقل از شبکه داخلی به اینترنت مرتبط شده و از آن طریق کنترل شوند.

برای ضبط تصاویر آنها دیگر نیازی به dvr  نیست بلکه یک دستگاه که تنها ارتباط شبکه ای ایجاد کرده و داده های دوربین های آی پی را ذخیره کند کافی است. به همین دلیل مفهوم ضبط دیجیتال جای خود را به مفهوم کاربردی تر ضبط شبکه می دهد. دستگاه ضبط تصاویر دیحیتال nvr  بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرد.

دوربین های دومنظوره

این دوربین ها در واقع دوربین های آنالوگی هستند که پرت خروجی شبکه نیز در آنها تعبیه شده است. کیفیت آنها آنالوگ است و امکان استفاده از آنها بصورت دوربین آنالوگ و یا دوربین تحت شبکه وجود دارد.

 استفاده از این دوربین ها تنها زمانی توصیه می شود که سیستم مداربسته از نوع آنالوگ بوده اما اتصال یک یا چند دوربین بصورت مستقیم به شبکه مورد نیاز است.

 دوربین های دام dome

معنی لغوی کلمه دام dome گنبد است. در واقع دوربین دام به معنی دوربین گنبدی شکل بوده و عنوان دوربین های سقفی نیز درباره آنها بکار میرود. این دوربین ها بیشتر برای نصب بر روی سقف طراحی شده و در اشکال فانتزی و متفاوتی در بازار موجود است. صرف نظر از قابلیت دید در شب و یا نوع لنز یا نوع امواج به کلیه دوربین های سقفی گنبدی شکل دوربین دام گفته می شود.

دوربین های صنعتی

استفاده از این دوربین ها برخلاف نامشان در بازار ایران، منحصر به مصارف صنعتی نیست.

دوربین های صنعتی با قاب و یا بدون قاب در داخل و یا خارج ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

برخی از موارد استفاده

دوربین های ضد آب

به هر دوربین مداربسته که قاب آن ها طوری طراحی شده باشد که از نفوذ آب به آن جلوگیری کند دوربین های ضد آب می گویند. ممکن است خود لنز نیز ضد آب (واتر پروف) طراحی شود اما در بیشتر موارد این قاب دوربین است که به عنوان ضد آب شناخته می شود. دوربین هایی که باید در فضای باز استفاده شوند و یا به اصطلاح دوربین های out door می بایست از قاب های ضد آب استفاده کنند.

دوربین های مخفی

دوربین های مداربسته مخفی می توانند در هر شکل و اندازه وجود داشته باشند. از آنجا که استفاده از دوربین های مخفی کاملا ابتکاری می باشد می توان آنها را در هر جای ممکن جاسازی کرد. انواع پیش ساخته آنها در قاب های مختلفی مثل قاب سیستم اطفاء یا قاب زنگ ، ساعت دیواری ، پریز برق موجود است. معمولا از دوربین های مینیاتوری به عنوان دوربین های مخقی استفاده می شود.

 دوربین های آی آر

به کلیه دوربین ها که از نور مادون قرمز برای تشخیص تصاویر استفاده می کنند دوربین های اینفرارد یا ir گفته می شود. در دوربین های مداربسته از این تکنولوژی بیشتر برای تشخیص تصاویر در تاریکی استفاده می شود. معمولا تعدادی led در اطراف لنز این دوربین ها نصب شده و بوسیله یک سنسور نور در تاریکی روشن می شوند.

دوربین های چرخشی

دوربین های چرخشی یا speed dome و یا ptz به کلیه دوربین های مداربسته گفته می شود که قابلیت چرخش دوربین در جای خود بوسیله کنترل کننده یا اتوماتیک فراهم شده باشد. از این دوربین ها بیشتر در مواقعی استفاده می شود که نیاز است که فرد تصاویر دوربین مداربسته را همزمان نظارت کند. از اینرو فرد می تواند با استفاده از قابلیت ptz سیستم های مداربسته ، دوربین را به هر جهت که می خواهد بچرخاند و در هر جا که می خواهد زوم کند. دوربین های اسپید دام به دلیل تعبیه شدن موتور روی آنها از قیمت بالاتری نسبت به سایر دوربین های مداربسته برخوردارند.

دوربین های صنعتی

برخلاف نامشان در بازار ایران استفاده از این دوربین ها  منحصر به مصارف صنعتی نیست. نام اصلی این دوربین ها، دوربین های بادی body camera می باشد که یک سری دوربین های مکعب مستطیل هستند که اصولا قابلیت نصب لنز  به صورت جداگانه روی آن ها نصب شده است.. به دلیل آن که سایر دوربین ها این قابلیت سوار شدن لنز یا تعویض آن را ندارند از این دوربین ها بیشتر در جاهایی کاربرد دارد که زوم یا فکوس مطلوب باشد. این نوع دورربین ها به دو شکل با قاب و یا بدون قاب در داخل و یا خارج ساختمان ها می توان استفاده نمود. بستگی به استفاده ان محل قرار گیری تغییر می کند.

دوربین های مینیاتوری

 دوربین های مینیاتوری یا mini camera دوربین های مداربسته کوچک هستند که به صورت متداول در بازار مشاهده می شود. کاربرد این دوربین ها بیشتر به عنوان دوربین های مخفی مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا آن ها را در جایی نصب می کنند که می خواهند دوربین نامحسوس قرار بگیرد.

—————————————————–

سایت securi

پیج اینستاگرام سایت securi

—————————————————–

امنیتیبانک اطلاعاتی

امنیتکنترل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button